Projekty nízkoenergetických domov

Nízkoenergetické a pasívne domy

Snívate svoj sen o rodinnom dome? Ak sa zaujímate o aktuálne trendy, tak určite viete, že v móde sú energeticky úsporné domy. Pravdepodobne by sme však takéto trendy v stavebníctve nemali nazývať módou, pretože príklon k energeticky úsporným stavbám určite nie je dočasný. Ceny energií sotva niekedy v budúcnosti pôjdu dolu. Na 100% sa tak nestane, pokiaľ budeme používať fosílne palivá. Teoreticky môže prísť k nejakému vynálezu, ktorý by prišiel s novým druhom energie – lacnej a dostupnej. To je však hudba budúcnosti.

Projekty nízkoenergetických domov sú riešením súčasného stavu. Iba pomocou nízkoenergetických domov, domov s nízkymi nárokmi na vykurovanie, je možné ušetriť peniaze a pripraviť sa na neistú budúcnosť. Projekt nízkoenergetického domu je základ. Pokiaľ nemáte kvalitný projekt nízkoenergetického domu, celá vaša snaha o ušetrenie peňazí môže vyjsť nazmar. Avšak aj medzi projektmi nízkoenergetických domov sú veľké rozdiely:

  • V cene
  • Kvalite
  • Vzhľade

Výber je iba na vás. Je to jednoduché, pokiaľ natrafíte na serióznu firmu, ktorá rozumie nízkoenergetickým domom. Toto nie vždy musí byť skutočnosťou. Nízkoenergetické domy sú v niektorých prípadoch pomerne zložité stavby. Najmä pri izolácii je možné spraviť zbytočné chyby, ktoré celú stavbu domu nechcene predražia.

Projekty nízkoenergetických domov

Ak hľadáte projekty nízkoenergetických domov, určite nebude mať problém s výberom. Nízkoenergetické domy sú na Slovensky už prakticky samozrejmosťou. Nízkoenergetické domy budú čochvíľa jedinými možnými domami, ktoré si budete môcť postaviť. Európska Únia sa snaží, aby toto spoločenstvo bolo energeticky nezávislé a tak sa postupne snaží zakázať a eliminovať energeticky náročné stavby.

Nízkoenergetický dom projekt vám ponúkne každá lepšia stavebná firma alebo architekt. Nízkoenergetické domy projekty vám ponúknu skutočne široký výber. Väčšina týchto projektov sú katalógové projekty, čo rozhodne nie je optimálne riešenie. Je však lacnejší.

Projekt nízkoenergetického domu je vždy lepší, pokiaľ je robenú na mieru. Prečo? Dôvod je veľmi prostý. Nízkoenergetický dom nie je iba veľmi dobre izolovaný dom. Nízkoenergetický dom pracuje s prirodzenými zdrojmi tepla, ako je napríklad slnečné žiarenie či orientácia na svetové strany. Každý pozemok je jedinečný. Preto je ideálne, keď je projekt nízkoenergetického domu robený presne na mieru, robený podľa lokality, okolia a podobne. Jedine takto je možné dostať z nízkoenergetického domu maximu.

Projekty nízkoenergetických domov je možné jednoducho nájsť aj na internete. Určite ste si už aj množstvo z nich prezreli. Na webe je množstvo stavebných firiem, ktoré ponúkajú celé katalógy projektov nízkoenergetických domov. Ako však už bolo povedané, vždy je lepšie si dať vypracovať projekt na mieru.

Toto platí o bežných nízkoenergetických domoch, ale najmä o extrémne nízkoenergetických domov, ktoré idú s energetickou účinnosťou ešte ďalej. Všetci sme už počuli o pasívnych domoch. Málokto ich však videl na vlastné oči. Pasívne domy sú extrémnymi podobami nízkoenergetických domov. Tu je dôležitosť projektu ešte vyššia.

Kým pri projektoch nízkoenergetických domov si môžete dovoliť ešte akú takú chybu, pri pasívnych domoch sa nič takéto nemôže stať. Pasívne domy pracujú veľmi starostlivo s dostupnými zdrojmi tepla. Pri pasívnych domoch je nutné maximálne využiť možnosti a teplo, ktoré zdarma ponúkajú slnečné lúče. Orientácia domu na juh je kľúčová, rovnako ako veľké okná nasmerované najefektívnejšie voči prichádzajúcim slnečným lúčom. O toto všetko sa starajú projekty nízkoenergetických domov.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>